Implanty Bytom

czne, takie samo jak każda inna fobia, które charakteryzuje się nasilonymi i zintensyfikowanymi objawami oraz często wymaga leczenia. Jak możesz rozpoznać u siebie taką przypadłość? Zwróć po prostu uwagę na swoje myśli, zachowanie

Implanty Bytom Implanty Bytom

Nawet jeśli gabinet dentystyczny przerażał cię dosłownie od zawsze, nie oznacza to jeszcze, że rozwinęła się u ciebie dentofobia. Nie jest ona bowiem zwykłym lękiem. To zaburzenie psychiczne, takie samo jak każda inna fobia, które charakteryzuje się nasilonymi i zintensyfikowanymi objawami oraz często wymaga leczenia. Jak możesz rozpoznać u siebie taką przypadłość? Zwróć po prostu uwagę na swoje myśli, zachowanie i reakcje ciała, gdy następnym razem odwiedzisz dentystę. Objawy w dentofobii nie przypominają bowiem zwykłego strachu. W tej chorobie dentysta staje się dla ciebie kimś na miarę potwora z najstraszniejszych snów, na którego sam widok twoje ciało reaguje tak, jak gdyby zaraz miało stanąć do walki. Oddech przyspiesza. Nieraz jest tak szybki, że dosłownie nie możesz złapać tchu. Serce bije jak szalone, nogi zaczynają drżeć, a ty myślisz wyłącznie o ucieczce. Jeżeli stomatolog doprowadza się do tego rodzaju objawów, możesz stwierdzić, że rzeczywiście cierpisz na dentofobię, czyli poważny lęk przed dentystą.

Niby to normalne, że stomatolog wywołuje w nas pewne przerażenie, bo gdy rozmawiamy na ten temat ze znajomymi, okazuje się, że wszyscy tak mają, ale jeśli jednak ten lęk jest tak silny, że czasami uniemożliwia nam odbycie wizyty, powinniśmy przyjrzeć się mu z bliska. Sprawdźmy, czy przypadkiem nie zmagamy się z dentofobią. Daje ona sporo charakterystycznych objawów. A na pewno sami potrafimy odróżnić zwykły stres od paraliżującego lęku będącego symptomem fobii. Z "normalnym" lękiem przeważnie jakoś sobie radzimy. Gabinet dentystyczny co prawda trochę nas przeraża, ale jakoś przekraczamy jego próg, sadowimy się na fotelu, a gdy lekarz wstrzykuje nam środek znieczulający, potem jakoś samo to wszystko idzie. W przypadku dentofobii to wszystko byłoby dla nas nie do pomyślenia. Od momentu wejścia do gabinetu z naszym umysłem i ciałem zaczęłyby się dziać niewyobrażalne rzeczy, które mogłyby doprowadzić nawet do utraty przytomności lub biegunki. Sami zastanówmy się więc, czy dentysta rzeczywiście wywołuje u nas aż tak silne objawy. Jeżeli tak jest - koniecznie zgłośmy się z tym problemem do dobrego terapeuty.

Wielu z nas go nie lubi, niektórzy z nas się go boją, ale niestety każdy musi go odwiedzać. Dentysta. Postrach i młodszych, i tych starszych. Bo jak tu lubić kogoś, kto w niezbyt dla nas wygodnej pozycji wkłada do naszych ust jakieś dziwne narzędzia. Można co prawda uciec, ale prędzej czy później i tak tam wrócimy. Co zrobić żeby przeżyć? Czy stomatologa można polubić? Można. Znajdźmy dobry, przyjazny gabinet dentystyczny. Niech będzie to miejsce czyste, sterylne oraz takie, w którym nie widzimy śladów po poprzednich wizytach. Zwróćmy uwagę, czy personel ma czyste fartuchy, czy stosowane są jednorazowe rękawiczki. To ważne, abyśmy czuli się komfortowo. Zapewni nam to zarówno wygodny fotel, jak i nowoczesny sprzęt, dzięki któremu wszystko możemy załatwić w jednym miejscu, podczas tej samej wizyty. Dobry lekarz powinien być rzetelny, cierpliwy, troskliwy i posiadać umiejętność stworzenia atmosfery spokoju i odprężenia. W takich warunkach nie będziemy myśleć o bólu, a wizyty staną się do zniesienia. Efekt - piękne, zdrowe zęby. Czyż nie warto?

Wizyty w gabinecie stomatologicznym warto odbywać regularnie, nawet gdy nie odczuwa się dolegliwości bólowych ze strony zębów czy dziąseł. Doświadczony dentysta podczas profilaktycznej wizyty może ocenić stan uzębienia. Gdy tylko zauważy, że zaczyna się próchnica lub na zębach pojawia się kamień, wdroży specjalistyczne leczenie, dzięki któremu szybko będzie można zęby wyleczyć. Niestety bardzo często zdarza się, że gabinet dentystyczny odwiedzany jest dopiero gdy problem stanie się poważny. Jeżeli zęby nie są leczone przez dłuższy okres czasu, to może okazać się, że już jest za późno na ich uratowanie i jedynym rozwiązaniem wówczas pozostaje usunięcie zęba. Taką decyzję może podjąć wyłącznie stomatolog. Nie trzeba bać się wizyty w gabinecie dentystycznym. Obecnie dostępne są znieczulenia, dzięki czemu każdy zabieg można przeprowadzić bez bólu. O zęby trzeba dbać, inaczej zaczną chorować. Dzięki właściwej profilaktyce można cieszyć się pięknym uśmiechem do późnej starości bez konieczności stosowania protez.

Większość z nas odczuwa silny strach przed borowaniem zębów. Dlatego odwiedzamy gabinet dentystyczny z konieczności, kiedy już ból zęba jest bardzo silny. Co można zrobić, by stomatolog nie kojarzył nam się tak traumatycznie? Przede wszystkim spróbuj wybrać sobie swojego dentystę. Dobry lekarz będzie ciepły, wyrozumiały i delikatny. Dentysta niekoniecznie musi oznaczać nieczułego sadystę, wręcz przeciwnie. Znajdź lekarza, który będzie profesjonalny i miły, dzięki temu lęk przed wizytą w jego gabinecie będzie znacznie mniejszy. Pomóc może także czytanie recenzji gabinetów i opinii opublikowanych w mediach społecznościowych czy na portalach. Dzięki temu wybór dentysty nie będzie taki trudny i pójdziesz do nowej osoby z większym zaufaniem. Jeśli sam gabinet i lekarz będą wzbudzali twoje zaufanie, o wiele łatwiej będzie do nich przychodzić. Warto omówić wszystkie swoje lęki z dentystą jeszcze przed rozpoczęciem zabiegu. Ważne, by lekarz poinformował cię o kolejnych etapach zabiegu, byś miał świadomość, że nie dzieje się nic podejrzanego. To naprawdę może uspokoić.


© 2019 http://coffeenews.warszawa.pl/