Porady na temat klimatyzacji

d najważniejszych czyli mocy. Mamy klimatyzatory małe od 1,5kW oraz klimatyzatory większe, powyżej 3 kW. Do tego dochodzi jeszcze masa rozwiązań technologicznych: jonizatory powietrza, inwertery o zmiennej wydajności. Cena za

Porady na temat klimatyzacji Klimatyzacja

Ceny klimatyzacji

Komfortowa temperatura w domu nie musi być droga- ceny klimatyzatorów typu split zaczynają się już od 1,5 tyś. zł. Cena oczywiście zależy od wielu parametrów, zaczynając od najważniejszych czyli mocy. Mamy klimatyzatory małe od 1,5kW oraz klimatyzatory większe, powyżej 3 kW. Do tego dochodzi jeszcze masa rozwiązań technologicznych: jonizatory powietrza, inwertery o zmiennej wydajności.

Cena za godzinę pracy urządzenia może wahać się od 35gr do nawet 0.70zł, więc jest nad czym się zastanowić. Można wydać mniej na same urządzenie, ale płacić więcej za jego eksploatację, albo zainwestować na początku i cieszyć się z niewiele większych rachunków za energię.


Domy pasywne z dotacją - opłaca się?

Tym razem będzie o dotacjach. Ten rok obfituje w rządowe pomysły na dofinansowanie rynku nieruchomości - jest "Mieszkanie dla Młodych", mają być mieszkania na wynajem (chyba też dla młodych), no i jest program dotacji do budowy domów energooszczędnych ( 30 tysięcy) i pasywnych ( 50 tysięcy ).

No i super - zbuduj dom pasywny, dołożymy ci 50 tysięcy. Wygląda dobrze, ale realia takie nie są. Czemu więc mimo dużego zainteresowania (jak twierdzą bankowcy), mało kto korzysta z tej świetnej opcji? Pewnie dlatego, że od kwoty dotacji trzeba zapłacić... podatek dochodowy. Więc już na "dzień dobry" tracimy całkiem sporo. Po drugie - dokumentacja, weryfikacja, audyty, dokumentacja... I jeszcze więcej dokumentacji. Mało, że kolejne tysiące idą sobie gdzieś (bo gdzie to nikt nie wie), to jeszcze nie masz gwarancji, że te wszystkie (z pewnością niezbędne) wymagania dasz radę spełnić. Tak więc na samą technologię (np. płyta fundamentowa, rekuperator, okna pasywne) za dużo nie zostaje.


Głośną pracę wentylatora można częściowo zniwelować

Jest ściśle związany z prędkością obrotową wentylatora, a więc i przepływem powietrza oraz zastosowanym typem łożyska. Większość wentylatorów ma konwencjonalne łopatki, opracowane do dużych prędkości obrotowych, które wytwarzają duży strumień powietrza, ale i jednocześnie duży hałas (zob. dB). Żeby go obniżyć, wystarczy zmniejszyć prędkość obrotową, co jednakże powoduje również zmniejszenie przepływu powietrza. Głośną pracę wentylatora można częściowo zniwelować odpowiednio zwiększając jego rozmiar i liczbę łopatek (zwykle siedem lub jedenaście), dzięki czemu przy niskich obrotach można uzyskać zadowalającą jego wydajność. Niskie obroty mają jeszcze inne zalety: łożysko mniej hałasuje i mniej się zużywa.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wentylator



© 2019 http://coffeenews.warszawa.pl/