Psychoterapia Kraków

ktoś nam bliski jest w takiej sytuacji, to nie należy się śmiać, czy też odsuwać. Należy postawić sobie i danej osobie pytanie "jak można pomóc?". Niestety, w czasach kiedy rozwój technologiczny osiągnął bardzo wysoki poziom, mamy

Psychoterapia Kraków Psychoterapia Kraków

Czy wizyta u psychologa jest czymś złym? Oczywiście, że nie. Bardzo często jest to forma wołania o ratunek osoby, która znajduje się w trudnej sytuacji. Jeżeli dowiadujemy się, że ktoś nam bliski jest w takiej sytuacji, to nie należy się śmiać, czy też odsuwać. Należy postawić sobie i danej osobie pytanie "jak można pomóc?". Niestety, w czasach kiedy rozwój technologiczny osiągnął bardzo wysoki poziom, mamy bardzo dużo pieniędzy na spełnianie swoich zachcianek - również poziom osób z depresją jest bardzo wysoki. W takich momentach przydać się może psychoterapia. To również czasy, kiedy dostęp do środków uzależniających jest bardzo duży. W takich przypadkach może przydać się terapia grupowa, gdzie będą również osoby z takim samym problemem jak nasz lub naszych bliskich. Bowiem czasem nie my sami będziemy potrzebować pomocy, a osoba nam bliska. Tak, nawet w takich przypadkach warto ingerować i podpowiedzieć komuś, że może jednak spotkanie ze specjalistą może pomogłoby i dana osoba przestałaby mieć negatywne myśli? Takie "podpowiedzi" można również rzucać, kiedy widzimy, że ktoś ma problemy z agresją i nie umie jej w odpowiedni sposób wyładować. Prawda jest taka, że jest wiele czynników, które mogą doprowadzić do tego, że wylądujemy w końcu na kozetce u psychologa. Dzisiejsze czasy są niby łatwiejsze, ale czy tak jest naprawdę? Należy się nad tym poważnie zastanowić. W dawnych czasach, nasi przodkowie nie żyli w takim dobrobycie, jednak nie było w miastach tylu gabinetów psychologicznych.

Problemy z psychiką w dzisiejszych czasach ma bardzo duża część osób. Trzeba przyznać, że nie tylko osoby dorosłe, ale również wielu młodych ludzi obecnie ma problemy natury psychicznej. Takich problemów nigdy nie można bagatelizować. Niezależnie od tego, czy dotyczą one osób dorosłych, czy też nastolatków uczęszczających do szkoły podstawowej lub średniej - zawsze należy skonsultować się z odpowiednim lekarzem, który powie, czy potrzebna jest długotrwała psychoterapia, czy też nie. Często może okazać się, że potrzebna jest tylko jednorazowa wizyta, która będzie odpowiednim nakierowaniem do dalszego działania. Czasem potrzebna jest długotrwała terapia indywidualna lub nawet terapia grupowa - warto jednak porozmawiać na temat swoich problemów z odpowiednim człowiekiem, dzięki czemu na pewno będzie nam lżej. Duża ilość osób boi się, że opowiadając swoim bliskim o swoich kłopotach z psychiką zostanie uznanych za wariata. Tak, takie głupie pojęcie funkcjonuje w naszym społeczeństwie. Jednak tak nie można mówić o ludziach, którym po prostu czasem mylą się pewne rzeczy i potrzebna jest im profesjonalna pomoc w naprostowaniu odpowiedniego toku myślenia. Dlatego dla niektórych lepiej udać się do psychologa lub psychiatry, który zawsze wysłuchuje swoich pacjentów. Jeżeli nie chcemy nikomu mówić o tym, że będziemy brali udział w takich spotkaniach, to nic nie musimy przecież nikomu zdradzać. W szczególności, że takie spotkania nie odbywają się często. Zawsze można coś wymyślić, aby wziąć udział w takim spotkaniu.

Czy młode osoby chodzą do psychologa? I nie jest tutaj mowa o człowieku zatrudnionym przez szkołę podstawową lub szkołę średnią. Chociaż śmiało można powiedzieć, że psycholog zatrudniony przez placówkę edukacyjną jako jedna z pierwszych osób może zauważyć istniejący problem. To on może dać sygnał rodzicom, że jednak coś jest nie tak z uczniem i jego zachowanie odbiega od normalnego. Czasem może być to po prostu chwilowy problem. Jednak jak pokazują statystyki - coraz więcej młodych osób kończy na terapii indywidualnej, która ma na celu wyleczenie u nich jakiejś traumy. Tak, ktoś powie, że takie osoby nie mogą mieć pierwszych problemów wymagających spotkania ze specjalistą. Nic bardziej mylnego. Psychoterapia indywidualna lub terapia grupowa może być wynikiem zbyt wielkich wymogów stawianych przez rodziców. Zbyt duży nacisk wywierany przez dorosłych może prowadzić do kłopotów z nauką, braku skupienia, a nawet z bezsennością. Powodem, który może doprowadzić do załamania jest również rozwód rodziców, który jest wielką bitwą pomiędzy dwojgiem dorosłych ludzi. Nie można w takich przypadkach zapominać o małoletnich - również o tych, którzy wydają nam się już na tyle dorośli. Te dzieci cierpią, aczkolwiek nie zawsze pokazują to na zewnątrz. Problemem dla naszych pociech mogą być również rówieśnicy, którzy mogą ich hejtować. Hejt jest słowem, które ostatnio bardzo często pojawia się w mediach, dlatego warto się z nim zaznajomić, jeżeli nie chcemy, aby kłopoty naszego dziecka umykały nam przed nosem.

Tak na prawdę to każdy człowiek w jakimś okresie swojego życia potrzebuje pomocy psychologa, czy nawet psychoterapii. Tylko nie każdy korzysta z takiej pomocy mając problemy typu psychologicznego. Przynajmniej tak jest w naszym kraju. Większość ludzi w Polsce woli żyć w cierpieniu i dusić w sobie dręczące ich problemy natury psychologicznej niż pójść do psychologa lub psychoterapeuty. A szkoda, bo psychoterapia jest dobrą metodą psychologiczną. I potrafi znacznie podnieść jakość zdrowia psychicznego. A tym samym podnieść ogólnie jakość życia pacjenta. Psychoterapia indywidualna i terapia grupowa może pomóc poradzić sobie z dokuczliwymi zachowaniami, emocjami, myślami, obsesjami. Tym bardziej, że techniki psychoterapeutyczne są oparte na dowodach naukowych. Istnieją różne techniki i formy psychoterapeutyczne. Jedno co je łączy, to nakaz regularnego spotykania się z terapeutą lub z psychologiem i grupą terapeutyczną. Będąc u psychologa lub psychoterapeuty nie musimy obawiać się rozgłosu, gdyż jest to zawód zaufania publicznego. Bo specjalista taki podobnie, jak lekarz, czy prawnik nie będzie na prawo i lewo wydawał powierzonych mu podczas wizyty tajemnic. Sam zawód psychoterapeuty i psychologa nie jest zawodem nowym. Już w starożytności np. Arystoteles formułował teorie psychologiczne. Natomiast psychoterapia nowożytna powstała jako integralna cześć psychoanalizy. Psychoterapię można podzielić na dwie dziedziny, które różnią się od siebie. Jest to poradnictwo psychologiczne i ścisła psychoterapia.

Czym jest dla nas psychoterapia? Jak traktowane są przez nas spotkania z lekarzem tej specjalności? Co myślimy o ludziach, którzy biorą udział w takich spotkaniach, w regularnej terapii psychologicznej? Na ogół nie myślimy o nich dobrze. Nawet, jeżeli sprawa mogłaby dotyczyć kogoś bliskiego. W społeczeństwie panuje już od bardzo długiego czasu błędny stereotyp, że ludzie uczęszczający do psychologa lub do psychiatry są wariatami, których należy omijać z daleka, ponieważ mogą oni coś nam zrobić. Tak, może jeszcze kilkadziesiąt lat temu tak było. Jednak obecnie wiele osób zgłaszających swoje problemy nie ma wariactw, które mogą doprowadzić do drastycznych czynów. W dużej mierze są to ludzie, którzy są wyczerpani psychiczne nie wiedzący jak mają odzyskać radość życia lub też chcą oni naprawić relacje ze swoimi najbliższymi, ponieważ gdzie zagubili pewne poczucie bliskości np. w pogoni za pieniądzem. Terapia grupowa lub terapia indywidualna może być często jedynym ratunkiem przed popełnieniem jakiejś głupoty, np. samobójstwa. Spotykanie się z psychologiem na terapii może być traktowane przez nas poważnie. Nie należy jednak szykanować osób, które uczęszczają na takie spotkania, ponieważ w ten sposób możemy wyrządzić im krzywdę. Zawsze należy okazać im wsparcie, dobre słowo i nigdy nie należy zostawiać takich osób. Chyba, że sam lekarz orzeknie, iż dana osoba musi być izolowana od społeczeństwa, to można jak najbardziej w trosce o swoje bezpieczeństwo i życie zrezygnować z kontaktów z daną osób.


© 2019 http://coffeenews.warszawa.pl/