
Nie trzeba przeprowadzać specjalistycznych badań, by wiedzieć, że prawie każdy boi się tego, czym zajmuje się dentysta. Udowodniły to zresztą liczne ankiety, z których wysunięto wniosek, że już co drugi Polak nie zajmuje się leczeniem swojego uzębienia ze względu na zbyt duży strach. Nie jest to oczywiście dobra informacja. Fobie zawsze są czymś złym, ale należy o nich mówić głośno, zwłaszcza gdy tyczą się obawy przed rzeczami, których nie wolno w życiu unikać. A gabinet dentystyczny po prostu trzeba odwiedzać - czy się tego chce, czy nie. Ten, kto z powodu swojej głęboko rozwiniętej fobii całkowicie zrezygnuje z leczenia zębów, najprawdopodobniej prędzej czy później po prostu je straci, o ile już u niego nie doszło do takiej sytuacji. Ciężko jednak zwalczyć pewne utarte w społeczeństwie przekonania. Skoro dla większości ludzi stomatolog jest osobą wywołującą lęk, to mimowolnie przekazują oni ten pogląd innym. Fobie należy jednak zwalczać i jak najbardziej da się to zrobić. Czasami niezbędna jest po prostu pomoc dobrego terapeuty.
Na różnych kierunkach studiów, w czasie ich trwania, są możliwe do wyboru specjalizacje, wyznaczające dalszy tok kształcenia. W stomatologii, która jest szeroką dziedziną medycyny, także są do wyboru różne specjalizacje, których charakterystyka będzie się od siebie różniła. Można wyróżnić aż dziewięć specjalności w ramach stomatologii, z których każda posiada cechy ją wyróżniające. Jedną ze specjalności jest chirurgia stomatologiczna, później można wyróżnić chirurgię szczękowo-twarzową. Obydwie te specjalności dotyczą stomatologii oraz chirurgii. Innymi specjalnościami, tym razem typowo stomatologicznymi, są ortodoncja oraz periodontologia. Kolejnymi specjalnościami są protetyka stomatologiczna, stomatologia dziecięca, zwana pedodoncją, oraz stomatologia zachowawcza z endodoncją. Ostatnie dwie specjalności, które zahaczają o stomatologię, są znane jako zdrowie publiczne oraz epidemiologia. Jak więc doskonale widać, specjalności związanych ze stomatologią jest dość sporo, ponieważ ta dziedzina medycyny jest szeroka.
Chociaż dentysta wielu z nas kojarzy się z najgorszymi męczarniami, to musimy sobie zdawać sprawę z potęgi profilaktyki i przynajmniej raz na pół roku wybrać się do gabinetu dentystycznego. Stare polskie porzekadło mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć i w tym także kontekście ma ono swoje zastosowanie. Regularne wizyty stomatologiczne pozwolą na wykrycie próchnicy, ubytków czy problemów dziąseł, zanim staną się one ogromnym problemem i przysporzą nam wiele bólu oraz będą nas słono kosztować. Gabinet dentystyczny to nie tylko miejsce, w którym leczy się ubytki, ale też miejsce, w którym można uzyskać porady jak dbać o zdrowe zęby i wystrzegać się tego, co nam nie służy. Dentysta poradzi nam jak odpowiednio szczotkować zęby oraz jaką pastę wybrać. Podpowie także jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej czy też jak i kiedy używać nici dentystycznych. Warto te rady wziąć sobie do serca, bo ludzkie zęby nie odrastają, więc jeśli nie będziemy o nie dbać regularnie, utracimy je bezpowrotnie i będziemy skazani na drogie zamienniki czyli protezy.
Każdą fobię można zwalczyć, ale najpierw wypadałoby ją rozpoznać i trochę się w nią wgłębić. Tak samo należy postąpić z odczuwalnym lękiem przed lekarzem, jakim jest dentysta. Obawa sama z siebie nie przeminie. Często nie pokonają jej też próby wmówienia sobie, że w końcu wizyty stomatologiczne są czymś normalnym i wszyscy ludzie z nich korzystają, dlatego nie ma się czego bać. W większości przypadków lęki bywają niestety irracjonalnie. Nie da się ich wyjaśnić na chłopski rozum, dlatego terapeuci przeważnie zalecają, by na spokojnie je zanalizować. To, że stomatolog przeraża praktycznie wszystkich, ma oczywiście jasną przyczynę. Tego rodzaju lekarz narusza w końcu jedną z bardziej intymny sfer ludzkiego ciała, a jeszcze do tego wykonuje w tej przestrzeni rozmaite zabiegi, które mogą być odczuwane jako spore zagrożenie. Gabinet dentystyczny w pewnym stopniu pozbawia też pacjentów kontroli nad sytuacją, co jeszcze bardziej maksymalizuje ich lęki. Znając przyczynę swoich obaw, na pewno łatwiej można będzie je zwalczyć.
Jedną z podstawowych i najważniejszych zasad higieny jamy ustnej, o której uczy się dzieci już w przedszkolu, jest mycie zębów, co najmniej dwa razy na dzień - rano i wieczorem. Żeby właściwie dbać o jamę ustną należy dobrać odpowiednią szczoteczkę oraz pastę, a także nauczyć się dobrej techniki szczotkowania zębów. Jeśli nie jesteśmy pewni wyboru szczoteczki oraz pasty, zawsze możemy się udać do stomatologa, który doradzi nam odpowiednie dla naszych zębów środki higieny. Poza samym szczotkowaniem warto używać płynów do płukania ust, ponieważ czyszczą i dezynfekują miejsca trudno dostępne. Wielu dentystów zaleca także używanie specjalnych nici dentystycznych, które czyszczą i usuwają resztki pokarmu z przestrzeni między zębami. Nawet jeśli dbamy prawidłowo o higienę jamy ustnej, nie należy rezygnować z regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Wdrażając dobre nawyki dbania o zęby do naszej dziennej rutyny, z pewnością przyczyniamy się do zachowania zdrowych i mocnych zębów przez wiele lat.