Ukryte szkodniki - pasożyty

innego organizmu i dla którego organizm ten (żywiciel) jest źródłem pożywienia. Pasożyty wewnętrzne jako patogeny często są przyczyną poważnych chorób, zwykle cechuje je duża wybiórczość pokarmowa i specjalizacja. Endopasożyta

Ukryte szkodniki - pasożyty

Wikipedia o pasożycie

Dzięki Wikipedii, przedstawiam oto definicję wewnętrznego wroga większości z nas:

Pasożyt wewnętrzny (endopasożyt) ? organizm cudzożywny, który żyje wewnątrz innego organizmu i dla którego organizm ten (żywiciel) jest źródłem pożywienia.

Pasożyty wewnętrzne jako patogeny często są przyczyną poważnych chorób, zwykle cechuje je duża wybiórczość pokarmowa i specjalizacja. Endopasożytami są często pierwotniaki (np. lamblie), nicienie, płazińce i grzyby.Organizm człowieka jest zarówno żywicielem pośrednim, jak i ostatecznym dla ponad pięćdziesięciu różnych pasożytów. Najwięcej jest wśród nich pierwotniaków, przywr i owadów, a także pajęczaków i tasiemców.

Wśród płazińców pasożytniczych wyróżnia się m.in. tasiemce (tasiemiec uzbrojony, nieuzbrojony, bąblowcowy, bruzdogłowiec szeroki) i przywry (motylica wątrobowa, przywra krwi). Wśród obleńców (nicieni) są glisty ludzkie, świńskie, psie, kocie i inne, włośnie kręte, owsiki, włosogłówki, tęgoryjce dwunastnicy i filaria Bancrofta.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Paso%C5%BCyt_wewn%C4%99trzny


Testy na pasożyty a ich trafność

Nawet jeśli ktoś się badał pod tym kątem i otrzymał wynik negatywny, wcale nie znaczy to że jest zupełnie wolny od robali - testy nie zawsze wszystko wykryją, a jak jest dobrze to już dalej nie sprawdzasz - prawda?

Gdy przyjrzymy się bliżej metodom wykrywania pasożytów, zauważymy że żaden test nie jest w pełni skuteczny, często margines błędu jest dość spory. Więc czemu takie właśnie metody się stosuje? Nie wynaleziono lepszych? Otóż nie, nauka idzie do przodu i biorezonans stoi na wysokości zadania jeśli chodzi o szybkie i pewne wykrywanie pasożytów - szansa na prawdziwy wynik wynosi ponad 90%!

Podsumowując, jeśli jeszcze się nie przebadałeś, zrób to niezwłocznie. Nawet jeżeli już się badałeś, zrób to jeszcze raz, ale teraz nową metodą - wiesz już jaką, prawda?


Choroba pasożytnicza - glistnica

Glistnica (askarioza, łac. ascariosis, ang. ascariosis) ? choroba pasożytnicza powodowana przez glisty.

Etiologia

Chorobę wywołuje glista ludzka (Ascaris lumbricoides), pasożyt jelita cienkiego człowieka. Podobne gatunki pospolite u innych ssaków mogą przypadkowo zarazić człowieka: są to glista świńska (Ascaris suis), glista psia (Toxocara canis) i glista kocia (Toxocara cati).

Epidemiologia

Jest najczęstszą w świecie robaczycą przewodu pokarmowego (około 1 mld ludzi zarażonych). Intensywne inwazje i powikłania glistnicy są przyczyną około 20 tysięcy zgonów rocznie na świecie. Najczęściej inwazje występują w krajach z nierozwiniętym problemem kanalizacji (w południowo-wschodniej Azji ponad 80%, w Afryce 34% populacji ? głównie dzieci). W Europie glistnicę stwierdza się sporadycznie, w Polsce także znikomo.
Objawy i przebieg

Glistnica objawia się:

ogólnym osłabieniem
zawrotami głowy
kaszlem
obrzękami twarzy
nadmierną pobudliwością
reakcjami alergicznymi
niedrożnością jelit w przypadku masowej infestacji.

Drogi zakażenia:

niedomyte warzywa, nawożone ludzkimi fekaliami
zanieczyszczona woda (np. z jeziora, rzadziej z basenu)

Leczenie
W leczeniu glistnicy stosuje się pyrantel, albendazol albo mebendazol. Przy masowej infestacji skuteczny jest cytrynian piperazyny.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Glistnica



© 2019 http://coffeenews.warszawa.pl/