Mierniczy przysięgły - cytat z Wiki
Termin miernictwo i związany z nim zawód mierniczego przysięgłego (obecnie geodeta), jako osoby zaufania publicznego należy do polskiej tradycji i został zmieniony w latach po II wojnie światowej z powodów politycznych1.
Miernictwo górnicze lub geodezja górnicza: lokalizacja i nanoszenie na mapach położenia wyrobisk górniczych.
Miernictwo ? praktyczna część metrologii. Obejmuje techniczne aspekty wykonywania pomiarów, wykorzystania i konstrukcji przyrządów pomiarowych. Nie obejmuje problemu analizy wyników a tylko ich uzyskanie. Miernictwo w połączeniu z metodami matematycznymi rachunku błędów tworzy naukę ? metrologię.
Miernictwo elektryczne ? jedna z najważniejszych części elektrotechniki, gdyż bardzo wiele pomiarów jest wykonywanych przy wykorzystaniu przetworników elektrycznych.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Miernictwo
Zabezpieczenie osób wykonujących usługi geodezyjne
Usługi geodezyjne zazwyczaj wykonywane są po odpowiednim przygotowaniu. Dotyczy to zarówno przyjętych standardów dotyczących wykształcenia geodetów, jak i metod przez nich stosowanych w trakcie tworzenia planów geodezyjnych. Dlatego geodeci rzadko przystępują od razu do wykonywania zlecanych sobie prac, ale najpierw starają się dokładnie określić zakres robót, jakie będą musiały zostać wykonane w trakcie zleconych im prac.
Ze względu na to, że muszą oni pracować w różnych warunkach, przysługuje im odpowiednie zabezpieczenie i wynagrodzenie. Jednocześnie place budowy, na których wykonywane są różne prace budowlane zabezpieczane są w taki sposób, żeby nie stanowiły one zagrożenia dla osób postronnych.
Wikipedia o szkicu dokumentacyjnym w geodezji
Szkic dokumentacyjny ? rodzaj szkicu stosowanego w geodezji, dokument techniczny, według którego wykonuje się tyczenie obiektów budowlanych.
Szkic zawiera dane dotyczące osnowy realizacyjnej i wszystkie elementy niezbędne do wytyczenia projektu w terenie oraz lokalizację istniejących przewodów i urządzeń podziemnych. Szkic dokumentacyjny powinien zawierać także elementy kontrolne, pozwalające na niezależne wytyczenie najważniejszych punktów głównych obiektu oraz określające odległości do sąsiednich istniejących lub wznoszonych obiektów. Elementy tyczenia (miary) mogą być naniesione na szkicu sytuacyjnym, wykonanym bez obowiązku zachowanie skali lub też mogą one być zestawione w formie tabelarycznej.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Szkic_dokumentacyjny